Sprawdź nasz przewodnik po mieście

Wszyscy znamy Gdańsk z opowiadań Dziadków, Rodziców…
Sprawdź czy znasz Gdańsk od „tej” strony.
Zwiedzanie miasta rozpoczniemy Wirtualnym Busem nieco inaczej.

Jesteśmy na ul. Ogarnej. Mała, wąska i zapomniana ulica Gdańska, od jakiegoś czasu nabiera „rumieńców”. Niegdyś ulica służyła tylko jako spacerniak dla psów wyprowadzanych z Wyspy Spichrzów, dziś to miejsce wypełnione klimatycznymi restauracyjkami, gdzie kawa smakuje jak w prawdziwej włoskiej kawiarni. Stare kamienice otrzymały nowe życie, nabrały kolorów i świeżego wyglądu.

Przystanek Pierwszy

Krowia BramaKrowia Brama jest najstarszą ze wschodnich bram wodnych w Gdańsku postawionych nad Motławą na przełomie XIV i XV wieku. Wybudowano ją w 1378 roku, a zaraz potem, biegnący nad kanałem, niegdyś zwodzony most, który od niej przyjął nazwę. Most wraz z bramą stanowił podstawowe połączenie Głównego Miasta z Wyspą Spichrzów.

Nazwa Krowia Brama pochodzi od traktu przez nią biegnącego, którym to niegdyś pędzono bydło z okolic Gdańska do rzeźni znajdującej się na Wyspie Spichrzów i na targ bydlęcy na Długich Ogrodach. Wraz z rozbudową fortyfikacji i przesuwaniem się ich linii na przedpola Gdańska, oraz wzrostem znaczenia broni artyleryjskiej, brama całkowicie straciła swe znaczenie militarne i została przebudowana na budynek mieszkalny.

Nieopodal znajduje się nasz pierwszy apartament – ul. Ogarna 66/67 – możesz odpocząć.

Przystanek Drugi

Ratusz Z okna naszego kolejnego apartamentu przy ul. Ogarnej 91/92 widać charakterystyczny zabytek Gdańska – Ratusz Głównego Miasta.

Dawna siedziba władz zamożnego, potężnego Gdańska, początkami sięgająca końca XIII wieku i wielokrotnie przebudowywana, swą architekturą i wystrojem wnętrz w stylu manieryzmu niderlandzkiego godnie reprezentowała bogactwo i pozycję miasta. Nad wejściem widnieje herb Gdańska z lwami, które wbrew dotychczasowej praktyce rzeźbiarskiej, spoglądają w stronę Złotej Bramy, wypatrując polskiego króla. Hełm wieży o wysokości 80 m, stworzony przez mistrza Dirka Danielsa z Zelandii, wieńczy metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Obecnie w zabytkowych murach mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Przystanek Trzeci

TeatrSpacerując ul. Ogarną znajdziecie apartament – ul. Ogarna 35/36. Z okien pokoju możesz dostrzec nowo wybudowany Teatr Szekspirowski.

Gdański Teatr Szekspirowski – teatr dramatyczny w Gdańsku, samorządowa instytucja kultury, założony w 2008 z inicjatywy Fundacji Theatrum Gedanense, od 2008 współorganizuje Festiwal Szekspirowski. Jest instytucją kultury miasta Gdańska oraz samorządu województwa pomorskiego. Budynek jest pierwszym wybudowanym w Polsce od podstaw po II wojnie światowej budynkiem teatru dramatycznego. Budowa trwała od 5 marca 2011, a ceremonia otwarcia miała miejsce 19 września 2014.

Przystanek Czwarty

Ratusz

Po dobrym spektaklu czas na kawę. W tym celu udamy się do apartamentu przy ul. Ogarnej 83/84, gdzie okna wychodzą na ul. Długą. Wachlarz możliwości jest nieograniczony. Kafejki, restauracyjki oraz puby zachęcają do relaksu. Usiądź, odpocznij i rozsmakuj się w dobrej kawie.

Ulica Długa i Długi Targ tworzące Trakt Królewski należą do najpiękniejszych ulic Gdańska. Biegną prostopadle do Motławy od Złotej Bramy do Zielonej Bramy. Długi Targ w XVI i XVII wieku pełnił rolę giełdy. Mieszkali tu najzamożniejsi patrycjusze gdańscy, burmistrzowie, bogaci kupcy i niemal każda kamienica ma swoją własną ciekawą historię. Kamienice przy Długiej są typowymi domami gdańskimi o wąskich fasadach zwieńczonych szczytami bądź attykami, bogato zdobionych herbami, figurami alegorycznymi i postaciami antycznych bohaterów. Przy Długim Targu wznoszą się najważniejsze budowle np. Dwór Artusa.

Przystanek Piąty

Z wysoko usytuowanego apartamentu – ul. Ogarna 101 zobaczyć możesz Gdańsk w całej okazałości. Z tego miejsca widać Panoramę Starego Miasta.

Wyspa Spichrzów z Filharmonią Bałtycką. Motława z tramwajem wodnym i mariną. Stare Gdańskie Kościoły np. Bazylika Mariacka, Kościół Św. Mikołaja (jarmark dominikański), Kościół Św. Jana, Kościół Św. Katarzyny (Heweliusz) i inne ciekawe miejsca, które z pewnością będziesz chciał zobaczyć.

Jarmark1My wybieramy dla Ciebie Jarmark Dominikański, który co roku cieszy się dużą popularnością i przyciąga miliony turystów.
Jarmark 2